You are currently viewing Pár vecí, ktoré môžeš urobiť pre Palestínu

Pár vecí, ktoré môžeš urobiť pre Palestínu

Nejdem tu začínať číslami mŕtvych a vzbudzovať v tebe ešte viac strachu a nechuti, ako ti dodáva určite kopec príspevkov na sociálnych sieťach. Skúsil som však nájsť 6 vecí, ktoré môžeš spraviť, ak ťa téma eskalácie Izraelsko- Palestínskeho konfliktu aspoň trochu zaujíma. Je toho určite viac, snažil som sa však pripraviť relatívne ľahko stráviteľný článok, ktorý píšem spôsobom a rétorikou, aká mi je blízka. Nie som však žurnalista, tak mi pokojne napíš, ak by si to nejak vylepšil/a.

1. Venuj tomu viac ako 15 sekúnd na prezdieľanie.

Už to, že toto čítaš, je husté a bude ešte viac husté, keď dojdeš až na záver.
Nie, konflikt v Palestíne nezačal v Októbri 2023, ide o roky trvajúci konflikt. Našiel som ti 4 minútové video, to je pár zbytočných reelsiek, ktoré si dnes pozrieš. Ak by si chcel/a viac, tak pridávam aj 10 minútové. Ide predovšetkým o históriu konfliktu, to, čo sa deje dnes predpokladám vieš. A keď už o tom budeš vedieť viac, neboj sa o tom rozprávať. Nemusíš hneď presviedčať, len ľuďom rozšír obzory.

 

https://www.youtube.com/results?search_query=history+palestine+israel

 

2. Máš lóve? Dobre!

Pri konfiktoch ako je tento najviac trpia bezný obyvatelia. Aktuálne v Gaze zomierajú stovky žien, detí i mužov, ktorí tam v bezkonfliktných časoch žijú taký život ako ty tu. A keďže ich odsekli od jedla a inej pomoci, môžeš humanitárnu pomoc podporiť a poskytnúť tak jedlo a zdravotnícke potreby.

Osobne som preklepol napríklad organizáciu Save the Children, ktorá funguje od roku 1919 a majú tak dlhoročnú tradíciu. Z tvojho daru sa na administráciu a ich chod stiahne 14%.

Organizácia MUSLIM CHARITY na tieto účely berie len 8% a má za sebou taktiež množstvo úspešných a rozbehnutých charitatívnych projektov.

Ak však chceš niečo, pri čom je už organizácia spojená priamo s Palestínov, mrkni rovno na Medical Aid for Palestine, kde na pomoc použijú 89% tvojho daru. Samozrejme je tu riziko zlodejiny zo strany Hamasu, ale aj bombardovania zo strany Izraelu. To je na tom ten najväčší shit, ale je to hold risk, s ktorým tam pomoc ide. Ale kľudne sa v tom ešte prehrab. Linky sú v texte.

3. Nemáš lóve? Nevadí.

Pomôcť môžeš aj prezdieľavaním informácií. A hoci to môže znieť akokoľvek zle, môj osobný názor je – pred prezdieľaním sprav 2-3 krát nádych výdych a vyber posty, ktoré sú k veci a ideálne, ktoré vedú k činom. To, že svoje stories zahltíš 15 videami za sebou (a sám/sama ich možno nedopozeráš do konca) vytvorí v ľuďoch prirodzenú obrannú reakciu, pri ktorej to preletia, aby mohli naďalej čerpať rýchly dopamín z nepodstatných hýbajúcich sa obrázkov.

4. Čo to je ten CEASEFIRE ?

Long story toto slovíčko zahŕňa ukončenie vojenských a násilných operácií. Konkrétnejšie však závisí na dohode jednotlivých strán. Ide však predovšetkým o to, poskytnúť civilistom bezpečie a riešiť konflikt diplomaticky. Varianta v tomto konflikte môže byť aj dočasná, ako sa tomu stalo medzi 24 a 30.11.2023 kedy táto dohoda umožnila denne vstúpiť do Gazy až 200 nákladným autám s pomocou. Všetci oslobodení Izraelčania a Palestínčania mali byť ženy a deti. Podľa Hamasu dohoda zahŕňala aj zastavenie všetkých leteckých výpadov nad južnou Gazou a zachovanie denného šesťhodinového bezletového okna nad severnou Gazou.
Okrem iného môžeš teda podpísať aj peticiu rokmi overenej organizácie Amnesty International, ktorú nájdeš na tomto linku.

5. BOYCOTT aka nekupuj chujoviny

Áno, toto sa dá spojiť s množstvom iných problémov týkajúcich sa udržateľnosti v oblasti ekológie, etiky, rýchlej módy, fast foodu a podobne. V tomto prípade je však BOYCOTT jednou z možností, ktoré si ľudia vo svete vyberajú aby nepodporovali značky akokoľvek spojené s Izraelom. V histórii už tento spôsob zaznamenal úspechy. Medzi najznámejšie značky spojené s Izraelom patrí aj Nescafe či Coca Cola (ktoré majú za sebou kopec väčších svinstiev) K tomuto existuje aj appka “No, thanks”. kde nájdeš podrobný zoznam brandov. Ničmenej pamätaj, že nie každý občan Izraelu má rovnaký názor a preto môže byť táto appka trochu kontroverzná, odporúčam si k tejto téme prečítať tento článok, kde ti vysvetlia aj zlepšenie efektivity tohto konceptu. Ak si však nebudeš kupovať produkty megakorporátov, ničomu neublížiš.

6. Zisti, čo na to tvoja krajina.

Jo, instagramové prezdieľavačky občas môžu niečo znamenať, názor za teba pri veľkom stole však povedia politici, ktorých sme si zvolili.
V decembri 2023 poskytlo Slovensko takmer 12-tisíc ton humanitárnej pomoci v hodnote takmer 67-tisíc eur. Materiál pre obyvateľov pásma Gazy darovali rôzne inštitúcie vrátane ministerstva vnútra, Ústredia ekumenickej pastoračnej služby Ozbrojených síl a ozbrojených zborov , Slovenskej katolíckej charity, Vysokej školy svätej Alžbety a Človeka v ohrození.

Pri hlasovaní o CEASEFIRE v decembri 2023 sme sa však spolu s 22 ďaľšími zdržali hlasovania. Bratia Češi však boli s ďaľšími 9 štátmi proti a “ZA” ceasefire bolo 153 štátov, čo je o 30 viac ako pri poslednom hlasovaní. Ničmenej na ďaľší aspoň dočasný ceasefire sa aktuálne čaká. Ujo Biden vraj dúfa, že ďaľší, aktuálne aspoň 6 týždňový ceasefire môže začať už v pondelok. Nepovedal však v ktorý a ten, pred ktorým to hovoril, už dávno ubehol. Tak uvidíme.

Čakať však len na vyjadrenie “tých hore” je málinko a krásne to dávajú najavo aj obyvatelia Česka, ktorí napriek (alebo skôr práve kvôli) postaveniu predstaviteľov štátu k téme vytvárajú množstvo mimovládnych aktivít, či už sú to petície alebo protesty, resp. pochody a podobné aktivity. Práve takýmto spôsobom totiž môžeš dať najavo svoj postoj, ktorý môže obmeniť postoj vysokých postaviteľov (čo, ak podrobne sleduješ, často uvidíš na politikoch niektorých, pôvodne proizraelských, štátov)

7. Spoj to s tým, čo ťa baví

Znie to divne jak debil, že? Ale pointa je tá, ako pri pomoci v každom odvetví. Skús pomôcť tým, čo ťa baví a napĺňa alebo aspoň úplne nedemotivuje. Keby som mal pomáhať písaním článkov, tak dlho nevydržím, nakoľko je to moja veľmi neobľúbená činnosť a hecujem sa do toho dlhú dobu. Čo tým chcem povedať – ak robíš nejaké umčo, spoj to s ním, ak máš vysoký dosah na sociálnych sieťach, hoď tam relevantné informácie, ak ťa baví organizovať eventy, sprav malý benefit event, ak ťa baví čumieť do mobilu, povzdelávaj sa o téme, proste to spoj s niečím, čo ti je blízke a pôjde to omnho ľahšie, ver mi, dlho som v iných oblastiach skúšal pomôcť tým, čo “by sa malo spraviť a zrejme to viem”, ale táto cesta nemusí byť v dlhodobom merítku udržateĺná, nakoľko z teba doslova vysaje energiu a bez nej nepomôžeš nikomu.

Ako príklad ti tu hodím český projekt Postcards for Palestine kde si si mohol/mohla vybrať pohľadnicu od umelcov z celého sveta za podporu humanitárnej pomoci a medzi aktuálne patrí napríklad aj novinka od Knedlo Zelo Wear – kolekcia pre Palestínu (videl som ju zatiaľ iba v storkách, tak je to čerstvé, ale ak pozrieš na ich instagram, isto to tam dajú). Vo svojom okolí toho ale určite nájdeš ešte viac.

Dáva zmysel? Pošli ďalej

(skopíruj a linkni pekne po starom, nemám tu tie tlačítka)

A prípadne aj sleduj ľudí  a organizácie ako Wissam Nassar  či Motaz Azaiza.

A ak by si chcel/a úplne aktuálne info, nájdeš ho TU. 

Jo a keď už sme pri tom, kto nás zastupuje vo svete, nezabudni, že 8. júna sú voľby do europarlamentu.

 

Leave a Reply